Samsung Galaxy Z Fold3: dospělá skládačka pro maximální produktivitu

Forbes Speciál Samsung Galaxy Z Fold3

Jak se žije s mobilem, který se umí během vteřiny přeměnit na tablet? A jak je na tom displej, který se uprostřed ohýbá? Vyzkoušeli jsme to za vás! Redaktor Forbesu a technologický nadšenec Jan Kolařík prožil týden se skládačkou třetí generace od Samsungu.

Skládací telefony urazily obrovský kus cesty

Zdá se to jako včera, ale skládací mobily, specialita jihokorejského Samsungu, jsou s námi už dva a půl roku. Nejnovější přírůstek do rodiny – Samsung Galaxy Z Fold3 – dokazuje, že už dávno nejde o nepraktický technologický výstřelek pro early adoptery plný dětských nemocí. Ze skládaček se stala vyspělá produktová kategorie pro všechny, kdo si cení svého času.

Rozměry a vzhled

Všechny, kdo v poslední době používali nějaký prémiový neskládací model od Samsungu, nebo ostatně libovolný iPhone, mám dobrou zprávu: dílenské zpracování Galaxy Z Fold3 konečně nevybočuje z nastoleného standardu. Všechno perfektně drží a materiály působí skvělým dojmem (mimochodem letošní fold už je i voděodolný). Tělo telefonu je hliníkové a vnitřní ohýbatelný displej má sice na rozdíl od vnějšího plastový povrch, ale oproti předchozím generacím už nejde o žádný dramatický rozdíl.

Pokud jde o vnější skleněný displej, i ten doznal od minulé generace zlepšení a s obnovovací frekvencí 120 Hz a AMOLED technologií s výborným kontrastem se řadí po bok displejů aktuálních vlajkových lodí.

Forbes Speciál Galaxy Z Fold3

Co se týká fyzických rozměrů, v zavřeném stavu (158 × 67 milimetrů) zabírá přibližně stejnou plochu jako iPhone 13 ve standardní velikosti, jen užší a vyšší. Co je však, pochopitelně, největší kontrast oproti běžným neskládacím telefonům, je tloušťka foldu. Rovných 16 milimetrů u přehybu a 14,4 milimetru na straně, kde telefon otevíráte, odpovídá přesně dvěma běžným telefonům na sobě (dva iPhony 13 na sobě jsou například tlusté 15,4 milimetru). Poznáte to v kapse? Rozhodně.

Stojí výhody, které skládací konstrukce přináší, za větší tloušťku? To je samozřejmě individuální, ale já, když jsem oželel nošení telefonu v pouzdře, jsem si zvykl rychle – a na přidanou hodnotu vnitřního displeje jsem brzy nedal dopustit. Přispěla k tomu i velmi nízká hmotnost. Při 271 gramech fold zapadne i mezi neskládačkami. Například nejnovější iPhone 13 Pro Max je jen o dvanáct procent lehčí.

Forbes Speciál Z Fold3

Když jsme u přidané hodnoty vnitřního displeje – pamatujete na dobu, kdy trhu s tablety dominovaly menší kousky v čele s Google Nexusem 7? Tak rozložený Fold 3 má displej ještě větší! Při 180 čtverečních centimetrech je plně srovnatelný i s iPadem mini (193 centimetrů čtverečních). Právě možnost mít u sebe neustále malý tablet je návyková.

Hardware: ryzí vlajková loď

Pryč jsou doby, kdy výrobci telefonů s Androidem závodili o každý megahertz a megabyte paměti. Fold3 má přesně takovou hardwarovou výbavu, jakou byste očekávali od vlajkové lodi velkého výrobce. Díky procesoru Snapdragon 888 s 12 gigabyty RAM a rychlému úložišti s technologií UFS 3.1 o kapacitě 256 nebo 512 gigabytů si můžete být jistí, že se ani ty nejnáročnější současné aplikace nezadýchají ani na jednom z displejů a že můžete mít pro offline použití uloženo takové množství souborů jako na běžném notebooku s SSD.

Baterie o kapacitě 4400 miliampérhodin poskytuje při průměrném používání obvykle dostatek „šťávy“ na celý den. Při náročnějších dnech se ale hodila podpora bezdrátového rychlonabíjení (mimochodem fold dokáže fungovat i jako bezdrátová nabíječka pro ostatní zařízení).

Technické specifikace

 • Rozměry rozloženého telefonu: 158,2 × 128,1 × 6,4 mm
 • Rozměry složeného telefonu: 158,2 × 67,1 × 16,0 mm
 • Hmotnost: 271 g
 • Procesor: Qualcomm Snapdragon 888
 • Paměť RAM: 12 GB technologie LPDDR5
 • Úložiště: 256 GB nebo 512 GB s technologií UFS 3.1
 • Vnitřní displej: úhlopříčka 7,6 palce, rozlišení 2208 × 1768 px, ohýbací AMOLED s obnovovací frekvencí 120 Hz
 • Vnější displej: úhlopříčka 6,2 palce, rozlišení 2268 × 832 px, skleněný AMOLED s obnovovací frekvencí 120 Hz
 • Operační systém: Android 11 se Samsung One UI 3.1
 • Bezdrátové technologie: 5G, wi-fi 6E, Bluetooth 5.2, NFC, Galileo/GPS/GLONASS/Beidou
 • Baterie: 4400 mAh
 • Hlavní fotoaparáty: zoom 0,5× (f/2,2) – 1,0× (f/1,8) – 2,0× (f/2,4) s rozlišením 12 Mpx
 • Selfie fotoaparát ve složeném stavu: f/2,2 s rozlišením 10 Mpx
 • Selfie fotoaparát v rozloženém stavu: 4 Mpx

Software: zapomeňte na bloatware

Přiznám se – jako smartphonový veterán mám ještě pořád fobii z uživatelských prostředí mobilů, které nevyvinul Google nebo Apple. Samsung se však v posledních letech tak polepšil, že mě snad brzy z této fobie vyléčí. Zářným příkladem je právě software foldu. Příjemné překvapení se konalo už při prvním zapnutí. Telefon se mě sám zeptal, které aplikace od Samsungu chci kromě běžných googlích nainstalovat – nic mi nenutil! Po proběhnutí úvodních nastavení mě tak čekal krásně čistý, rychlý a přehledný operační systém, který si však stále uchoval prvky vizuálního stylu Samsungu.

Samsung partner Forbes Seriálu

Konkurenční výrobci, takto se to dělá, když nutně nechcete používat stock Android!

Je jasné, že telefon takto netradiční konstrukce vyžaduje zásadní softwarové úpravy nad čistým Androidem, aby skládací mechanismus dával smysl – a Samsungu se zde podařilo vyvinout prostředí odladěné do posledního detailu, které navíc nepůsobí jako „pěst na oko“. Za zmínku stojí například možnost spuštění dvou aplikací vedle sebe, existence hlavního panelu pro přepínání aplikací jako v „dospělých“ počítačových operačních systémech.

Samsung partner Forbes Seriálu

Tip: přetočte ho na šířku!

Zásadní výhodou skládacího konceptu je samozřejmě to, že díky velkému vnitřnímu displeji nemusíte tak často nosit a vytahovat počítač. V kombinaci s perem S Pen je tak Galaxy Z Fold3 nástrojem pro maximální produktivitu ve světě smartphonů. A kdyby ani to nestačilo, můžete fold ještě více přiblížit PC. Nejenže k němu můžete připojit běžné bezdrátové počítačové klávesnice a myši, ale díky technologii Samsung DeX se po připojení k externímu monitoru nebo televizi kompletně přeskládá uživatelské rozhraní tak, aby fungovalo jako plnohodnotný desktopový systém s aplikacemi v oknech. Milým překvapením je pak možnost používat celý vnitřní displej foldu jako luxusní trackpad.

Forbes Speciál Z

Když ale pominu všechny funkce, které z foldu dělají počítač, také při běžném používání v ruce se mi osvědčil jeden trik: po rozložení fold otočte o devadesát stupňů a všechny aplikace se rázem stanou ještě použitelnější! I když totiž rozložený telefon připomíná čtverec, ve skutečnosti je vnitřní displej orientován mírně na výšku. Aplikace pro Android se tak většinou chovají jako na obyčejném smartphonu a nedokážou využít plochu velkého displeje na maximum. Po změně orientace na šířku se však rozhraní aplikací přeskládá do varianty pro tablet – a rázem uvidíte mnohem více prvků najednou ve velmi přehledném rozložení.

Uživatelské rozhraní Samsung

A když jsme u triků – pro videokonference i sledování videí se mi osvědčilo rozložení telefonu „do L“ jako u legendárních komunikátorů od Nokie z přelomu tisíciletí. V takovém režimu slouží spodní polovina velkého displeje jako stojánek a zároveň ovládací panel, zatímco v horní polovině vidíte obraz. Obzvláště v tomto režimu oceníte kvalitní reproduktory. Vážně – takto dobrý zvuk jsem ještě z žádného mobilu neslyšel!

Pět fotoaparátů!

Skládací konstrukce si žádá více fotoaparátů, než je obvyklé, a Samsung tady skutečně nedělal žádné kompromisy. Na zádech telefonu najdete hned tři čočky, díky kterým můžete plynule „zoomovat“ z oddálení 0,5 až k přiblížení 2,0. Kvalita obrazu je vzhledem ke konstrukčním výzvám úctyhodná. Ve většině podmínek se přiblíží i šampionům jako Galaxy S21 nebo iPhone 13. Přesvědčte se sami na ukázkových fotografiích. 

Jeden bonbonek pro milovníky koček: režim portrét je dokáže automaticky rozpoznat! Stejně jako různá další zvířata, samozřejmě.

Samsung Uživatelské rozhraní

Kromě trojice hlavních fotoaparátů má Fold3 ještě další dva pro selfie a videokonference. A způsob, jakým Samsung jeden z nich zaintegroval do hlavního displeje, mě dostal. Na ploše displeje si ho téměř nevšimnete; prozradí jej až pár drobných barevných teček. Po absolvování videokonferencí na Foldu jsem si už nedokázal zvyknout na fotoaparátové výřezy nebo otvory u jiných telefonů.

Ptáte se, kde je zbývající pátý fotoaparát? Samsung myslel i na plnohodnotné použití telefonu v zavřeném stavu, a tak další čočku pro selfie najdete i nad vnějším displejem.

Resumé

Jak si stojí nový Galaxy Z Fold3? U skládacích telefonů jsme v minulosti byli zvyklí na spousty ústupků od standardů běžných telefonních vlajkových lodí. Pro každého tak bylo na zvážení, zda výhody velkého vnitřního displeje převáží nad dětskými nemocemi. Fold3 je jiný. Dospěl. 

Během týdenního používání jsem z hlediska výkonu, kvality zpracování (Fold3 už je dokonce vodotěsný!) nebo kvality fotoaparátu takřka nepocítil rozdíly oproti nejdražším konvenčním smartphonům. V kvalitě zvuku konvenční smartphony dokonce předstihne. Když k tomu všemu přidám fakt, že s foldem budete mít neustále při sobě tablet a často i náhradu počítače (pero S Pen umí zázraky), telefon je jasnou volbou pro všechny, kdo si cení svého času a uvítá maximální produktivitu za všech okolností.

Sdílet článek:

Logo samsung blue

PARTNER SPECIÁLU

Přečtěte si také:

Digirutina 2021

aneb Jaké aplikace (ne)máš, takovým jsi člověkem

Návrhy dělám digitálně, ale esemesky nepíšu, přiznává návrhářka svatebních šatů Zuzana Kedroňová

První maily už při čištění zubů. Digirutina podle Róberta Dusíka z Titans Freelancers

Neprokrastinovat jsem se naučil sám, říká ke své digirutině šéf Linetu Tomáš Kolář

Do černého zrcadla se snažím nedívat, říká grafický designér Vítek Škop

Víc aplikací nepotřebuju, říká ke své digirutině vědkyně Markéta Klíčová