Návrhy dělám digitálně, ale esemesky nepíšu, přiznává návrhářka svatebních šatů Zuzana Kedroňová

YooraStudio Forbes

„Nevěsta není běžný zákazník, který si jde koupit šaty do obchodního centra, svatební šaty jsou emočně podbarveným kusem oděvu,“ tvrdí majitelka svatebního ateliéru Yoora Studio Zuzana Kedroňová, která tvoří šaty z certifikovaných ekologických materiálů. Dnes dokáže svůj individuální přístup ke klientům doplnit také digitálním návrhem.

Už během studia na VŠVU měla Zuzana blízko k přírodním materiálům. „Dobře se mi s nimi pracovalo. Po ukončení studia jsem si našla brigádu ve svatebním salonu, kde jsem se zamilovala do tvorby svatebních šatů,“ vzpomíná na své vysokoškolské časy a kreativní začátky. 

Za největší úspěch považuje, že konečně umí odpočívat

„Vždy mě však hnala vášeň ke tvorbě. Zásadně jsem se od té doby nezměnila, jedině jsem možná trochu uvolnila tlak na sebe, čímž jsem dala průchod novým možnostem, které jsem předtím neviděla,“ vysvětluje motivaci pracovat na sobě a svém podnikání. 

Postupně však začala zvažovat založení vlastní značky a přírodní a certifikované materiály vyhodnotila jako ideální volbu propojení toho, v co věří – po ekologické, ale také kreativní stránce. Dnes s úsměvem říká, že za největší úspěch považuje právě to, že konečně ví, jak odpočívat a udělat si volný víkend.

Práce s nevěstou je velmi specifická záležitost. „Nevěsta není běžný zákazník, který si jde koupit šaty do obchodního centra. Každá nevěsta chce být krásná a svatební róbu mnoho z nich vnímá jako nejkrásnější šaty, které dosud měly na sobě.“ To je důvod, proč Zuzana svou práci bere jako poslání, které je pro ni zároveň velkou zodpovědností. Ke každým šatům se staví, jako by byly pro ni.

ZUZANA KEDROŇOVÁ Yoora

„K nevěstám se snažím chovat tak, jak bych chtěla, aby se při výběru mých vlastních svatebních šatů chovali ke mně,“ vysvětluje. Své návrhy i šaty tvoří denně s láskou a pozitivní energií. Přesně tyto atributy si chce ve své tvorbě udržet i nadále. 

Bílý papír střídá černá obrazovka, pero zůstává

Vymyslet kreativní návrh, dát ho na papír, ušít první zkušební střih a ukázat ho klientům zabere mnoho času i energie. V každodenním pracovním nasazení si Zuzana ulehčuje designérský život dnes také už digitálně. „Denně využívám především pen-up v novém mobilu (Samsung Galaxy Z Fold3) plus aplikace Preview nebo Tezza. Díky tomu všemu upravuji a spravuji fotky, které následně využívám na sociálních sítích,“ vysvětluje. 

Sociální sítě jsou významnou součástí života svatebního ateliéru. Nevěsty rády vidí autentické záběry ze studia, ale také to, jakým procesem každý jednotlivý kousek oděvu prochází. Konzultace, zkoušení prototypů, měření nevěsty, ruční střihy látek, šití krajek, tvorba každého knoflíku – celý tento rozsáhlý proces výroby šatů je dnes i díky Zuzaniným kreativním videím a fotografiím k vidění na sociálních sítích ateliéru Yoora Studio. 

Při setkání s klientkami, kdy se zkouší první návrh šatů, si Zuzana nevěstu s jejím souhlasem vyfotí a na výjimečně velkém displeji foldu jí následně může vysvětlit, kde a jaké změny se budou dělat. „Velmi jednoduše tak umím svým klientkám ukázat mnoho detailů, které ony v daný moment zkoušení nevidí,“ dodává. 

Zkrátit vlečku stylusem. Návrhářka využívá mobil i při tvorbě svatebních šatů.

„Vyhovuje mi, když spojuji pen-up s fotografií. Značkování, kreslení a popisování přímo do fotky využívám často i při komunikaci se samotnou nevěstou.“ Svým klientům dokáže přímo na fotografii vyznačit a ukázat, kde přesně je potřeba látku ubrat, přidat nebo které konkrétní části lze na návrhu šatů změnit. 

Diář plný poznámek a inspirace 

Ještě předtím, než Zuzana naplno vklouzne do každodenního života svateb, kreativity, klientek a šití, si během snídaně projde nezodpovězené e-maily, jež na ni čekají. „Ty se snažím vyřešit hned zrána, protože později už sedám za šicí stroj, případně řeším samotný chod ateliéru,“ popisuje svou ranní digirutinu. 

Během kreativního shonu a věnování se nevěstám je pro ni častokrát časově náročné vrátit se během dne zpět k počítači a soustředit se na čtení e-mailů. „Do kalendáře a diáře v mobilu si značím data schůzek, ale také počty a metry látek, které je potřeba na další sezonu objednat.“ 

Jak se žije s mobilem, ze kterého může být během vteřiny tablet? A co displej, který se uprostřed ohýbá? Vyzkoušeli jsme za vás.

Zároveň byste v jejím diáři, zabírajícím celou plochu rozloženého displeje telefonu, našli i fotografie návrhů, poznámky k rozešitým šatům a různorodou inspiraci ze světa módy, architektury a historie. 

„Mám ráda nadčasovou módu kombinovanou s moderními prvky. Velmi se mi líbí jemný nádech historie, ale v novodobém vzhledu. Inspirují mě též samotné nevěsty. Vždy ráda vyslechnu jejich postřehy a zpětnou vazbu.“ Ta jí následně pomáhá i při tvorbě nových kolekcí. 

Přátelské a transparentní vztahy

Přestože má Zuzana mezi svými klientkami také kamarádky, na kvalitní komunikaci klade velký důraz. „Se svými klientkami komunikuji hlavně e-mailem a telefonicky. Textové zprávy moc nepíši, často mi proto uniknou.“ S rodinou a přáteli si raději zavolá a vše potřebné tak vyřeší během chvíle. 

Forbes Speciál partner SamsungYoora

Před založením Yoora Studia využívala mobil minimálně, dnes vnímá, že je jeho součástí, protože právě tímto nástrojem řeší pracovní záležitosti také pozdě večer. „Častokrát usínám při prohlížení různých svatebních inspirací,“ dodává. Aplikaci Pinterest byste u ní našli na top pozici využívání. I když její den končí i začíná digitálně, Zuzana si přesto dobře uvědomuje množství času, které denně stráví u mobilu, a i v tomto směru se snaží udržovat si rovnováhu. 

„Všeho moc škodí, takže i v tomto případě platí mé pravidlo – všeho s mírou.“ Únikem od pracovních povinností v nedigitálním světě je pro ni četba, trávení času se psem a sama se sebou. „Teď už končí svatební sezona, a začínám mít tedy více volného času. Už se těším, jak budu chodit do podzimní přírody a na víkendové výlety,“ uzavírá. 

Jsem otevřená novým výzvám

Zuzana se k plánům do budoucna snaží přistupovat spontánně. „Možná bych se chtěla posunout za hranice Slovenska, možná přidat konfekční výrobu, možná jít úplně jiným směrem, který se mi zatím ještě neodkryl.“ Zároveň dodává, že je otevřená novým výzvám a rozhodne se v daném momentě tak, jak to bude cítit.  

Jejím snem je skloubit pracovní i osobní život, aby jí obě sféry přinášely radost a spokojenost. „Mou největší ambicí je mít rovnováhu a harmonii v životě, dělat to, co mě baví a naplňuje, ať už je to cokoli,“ uzavírá. 

Sdílet článek:

Logo samsung blue

PARTNER SPECIÁLU

Přečtěte si také:

Digirutina 2021

aneb Jaké aplikace (ne)máš, takovým jsi člověkem

Jak se žije s mobilem, ze kterého může být během vteřiny tablet? A co displej, který se uprostřed ohýbá? Vyzkoušeli jsme za vás

První maily už při čištění zubů. Digirutina podle Róberta Dusíka z Titans Freelancers

Neprokrastinovat jsem se naučil sám, říká ke své digirutině šéf Linetu Tomáš Kolář

Do černého zrcadla se snažím nedívat, říká grafický designér Vítek Škop

Víc aplikací nepotřebuju, říká ke své digirutině vědkyně Markéta Klíčová