První maily už při čištění zubů.
Digirutina podle Róberta Dusíka
z Titans Freelancers

Titans Freelancers pro Forbes

Jsem geek and proud,“ tvrdí jeden ze zakladatelů Titans Freelancers, Róbert Dusík, který pomáhá propojovat nespočet IT projektů a specialistů. Práci „v terénu“ mu dnes zjednodušují gadgety a technologie, díky nimž dokáže všechno udělat rychle a jednoduše z jakéhokoli místa, kde se právě nachází. 

Na trhu působí osm let, cesta od prvotní myšlenky ke vzniku firmy a získávání zákazníků však vyžadovala hodně trpělivosti, energie a obrovské časové oběti, se kterými se členové týmu učili postupně a efektivně pracovat.

„Věděli jsme, že pokud se k tomu postavíme jinak, vložíme do toho to, na čem nám záleží a přidáme naše reálné IT zkušenosti, je tu potenciál na vybudování firmy, která bude v očích IT specialistů a IT firem známá tím, že je férová, kvalitní a odborná,“ tvrdí Róbert Dusík, který spolu s Markem Greškem postavil základy firmy na kvalitě, férovosti ke klientům a odbornosti. Dnes nabízejí IT freelancerům projekty, na které mohou být hrdí, a spolupracují s více než 300 globálními společnostmi na Slovensku a v zahraničí.

První office byl malá kancelář se dvěma ošoupanými stoly

První office byl památný. „Dva ošoupané stoly pro nás správce budovy vytáhl někde z kouta sklepních prostor. K tomu nám přihodil dvě od oleje zamaštěné židle. Překryli jsme si je dekami, které jsme si přinesli z domova, abychom si nezašpinili kalhoty. Na stoly jsme položili notebooky a začali jsme seriózně „podnikat.“

I dnes si velmi dobře uvědomují, kdy a kde začínali, s jakou rozvahou zpočátku rostli, že na budování firmy použili vlastní kapitál a teprve později zisk z firmy. „Způsob hospodaření a budování firmy nám zůstaly dodnes,“ dodává s úsměvem Róbert.

Digirutina bez počítače

Množství pracovních i soukromých záležitostí řeší Róbert bez počítače. A vždy má velkou radost, když jsou na trh uvedena nová zařízení nebo aplikace, které mu umožní udělat kdykoli to, co právě potřebuje. Hlavně ať je to co nejrychlejší a nejjednodušší.

Robert Dusík pro Forbes S

„Aktuálně mě potěšil nový telefon Samsung Z Fold3 a zároveň také hodinky Watch4, které v sobě mají celou novou řadu senzorů a snímačů různých tělesných stavů.“ Protože rád cvičí a baví ho sledovat různé tělesné statistiky a progresy, rychlost a dostupnost informací hodně oceňuje.

„Být mobilní a dokázat přitom udělat většinu kancelářské a běžné životní digiagendy je hodně důležité. Proto je každá novinka, jako například rozevírací telefon, který změní standardní smartphone na tablet, vřele vítána,“ vysvětluje nadšení.

Jeho pracovní den mu ulehčuje i to, že si hned zrána nasadí své smart hodinky a už během ranní hygieny je nechá, aby mu zobrazily první upozornění, SMS, e-maily. Ty si rovnou narychlo proletí, aby se zorientoval, co ho v daný den čeká. „Následně, když už jsem provozuschopnější a rozběhnutý, si v telefonu prohlédnu kalendář a denní agendu, abych si vybral správné oblečení,“ vysvětluje se smíchem a dodává, že si ráno ještě stihne přečíst Forbes Espresso a další novinky dne.

Jak se žije s mobilem, ze kterého může být během vteřiny tablet? A co displej, který se uprostřed ohýbá? Vyzkoušeli jsme za vás.

Svůj svět si dnes bez Google nástrojů už neumí představit – synergie, konektivita a dostupnost aplikací v každém typu zařízení hraje velkou roli v jeho byznysovém fungování. Zároveň jsou to však i různé aplikace pro správu poznámek, jako je Evernote nebo Google Keep, správa kalendářů a eventů v Calengoo nebo hesel v SamsungPass, KNOX či 1Password. „Mohl bych je sepsat do dlouhého seznamu. Jsem geek and proud, rád si hraji s technickými novinkami, apkami, zkouším je a osvojuji si je.“

Rozsekat displej mobilu na několik oken, to si užívám, prozrazuje Róbert Dusík.

Nejsou to však jen současné vymoženosti, které ho fascinují. Když se podívá do budoucnosti, uvítal by prý množství funkcí nebo zařízení, které by mohly za pár roků existovat a ulehčovat mu pracovní život.

„Třeba 3D hologramy a avatary zobrazované přímo do prostoru, a to rovnou z mobilu,“ vysvětluje se smíchem. „Nebo lehké smartphony, které by vážily jako hrubší papír, abych si je mohl poskládat do malých rozměrů a uložit takřka všude.“ Zatím se však spokojí jen s maily a video-konferenčními hovory, které jsou nejpoužívanějšími komunikačními kanály firmy.

Work-life balance na nejvyšším místě

Trávit čas nonstop na telefonu ale pro něj není přirozené. „Na závislosti na telefonu není nic pozitivního,“ varuje Róbert. Zároveň dodává, že s rozmachem digitalizace a dobou sociálního distancu kvůli globální pandemii se tato závislost stala fenoménem a tématem, ve kterém je potřeba dělat osvětu.

„Tak jako tu dnes máme mnoho sociálních sítí, nástrojů a aplikací, které bojují o naši pozornost, existuje také mnoho skvělých nástrojů, jež naopak pomáhají nastavit a osvojit si pravidla, díky nimž má člověk kontrolu nad časem stráveným u smartphonu.“ Také on si našel hacky, aplikace a způsoby, které mu pomáhají být pánem telefonu.

Ohnout displej a použít dvě aplikace najednou. V dnešní době k nezaplacení, říká Róbert Dusík.

Tak jako je zapáleným obdivovatelem technologií, je i milovníkem své rodiny, pohybu a přírody. Svůj volný čas se proto snaží rozložit tak, aby v něm byl prostor na oddych. Společný čas s dětmi a manželkou tráví aktivně. „Máme rádi cyklistiku, koloběžky, vodu, turistiku, přírodu a sport. Cvičím také se svým trenérem – vždy si spolu dohodneme nové krátkodobé či dlouhodobější cíle, potom makáme na jejich dosahování.“ 

Je skvělý pocit fyzicky se zničit a naplněný endorfiny začít pracovní den

„Cvičím třikrát týdně po dobu tří let a svoje fungování si už bez toho nedovedu představit.“ Bere to jako protiváhu k dalším činnostem během dne, kdy se jedná výlučně o mentální a psychickou zátěž. Energie má Róbert na rozdávání i proto, že ji vždy načerpá ve své rodině. „Máme se rádi a cítím se s nimi šťastný. Dávají mi důvod a energii pracovat.“ 

V pracovní rovině se těší z čerstvého partnerství s private equity společností Sandberg Capital, která jim otevírá nové možnosti a prostor pro realizaci, tentokrát za hranicemi Slovenska. Svou nabídku služeb se bude snažit geograficky i rozsahově rozšířit až k vybudování nadnárodních Titans Freelancers. Jejich cílem je být první volbou pro klienty, když budou shánět IT specialisty a taktéž pro IT specialisty, když budou chtít působit na zajímavých projektech.

Róbertovým největším snem je, aby svou pracovní vizi Titans naplňovali a přitom zůstali duchapřítomnými, plnohodnotnými manželi a fungujícími otci jako je to doposavad. Uvědomuje si, že zachování work-life balance i při “titánských” záměrech firmy nebude jednoduché. „Ale pokud toto budeme zvládat i nadále, všechno ostatní bude jen velmi příjemným bonusem,“ dodává s úsměvem.

Sdílet článek:

Logo samsung blue

PARTNER SPECIÁLU

Přečtěte si také:

Digirutina 2021

aneb Jaké aplikace (ne)máš, takovým jsi člověkem

Návrhy dělám digitálně, ale esemesky nepíšu, přiznává návrhářka svatebních šatů Zuzana Kedroňová

Jak se žije s mobilem, ze kterého může být během vteřiny tablet? A co displej, který se uprostřed ohýbá? Vyzkoušeli jsme za vás

Neprokrastinovat jsem se naučil sám, říká ke své digirutině šéf Linetu Tomáš Kolář

Do černého zrcadla se snažím nedívat, říká grafický designér Vítek Škop

Víc aplikací nepotřebuju, říká ke své digirutině vědkyně Markéta Klíčová